browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Author Archives: Samuel

Krátká historie

V roce 1950 je Berlín rozervaným městem. Je okupovaný vítěznými spojenci a usazen v srdci Sovětské okupační zóny v Německu, je rozdělen na čtyři „kontrolní zóny“, z nichž každou nominálně ovládá jedna z vítězných velmocí.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Krátká historie

Berlín 1950

Nikdo nemůže popřít, že byl Berlín II. světovou válkou zcela zničen. Britské a americké letecké bombardování a útok Rudé armády někdejší krásné město proměnily v trosky. Nyní se Berlín znovu klopotně staví na nohy, přestavuje se a hledí budoucnosti vstříc.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Berlín 1950

Východ versus Západ

Přestože je pohyb mezi sovětským, americkým, britským a francouzským sektorem Berlína stále relativně volný a snadný, rozdíly mezi Východem a Západem nabývají na hmatatelnosti.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Východ versus Západ

Černý trh

Ve zotavující se ekonomice Berlína vzkvétá také černý trh. Od kartonů cigaret Lucky Strike až o krabice nábojů kalibru 0.303, pokud máte peníze a kontakty, dostanete do rukou v podstatě cokoliv. Černí obchodníci nejsou všichni loupeživí podvodníci nebo pochybní bývalí špioni. Na černé ekonomice se podílejí obyčejní lidé, obchodníci, ženy v domácnosti, studenti a tak dále. Existuje … Continue reading »

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Černý trh

Podzemí

Vlhké zatuchlé stoky. Tiché temné bunkry. Ozvěnou rezonující tunely U-bahnu. Pod Berlínem leží další svět, svět skrytých míst a prostor beze světla. Vstoupit do podzemí v Berlíně znamená vkročit do bludiště, změti cest, labyrintu, nezmapovaného a neznámého. Válečné bombardování, konstrukce bunkrů a úkrytů a přestavba poválečného období posloužily ke tvorbě závratně spletitého podzemního světa. Svět v podzemí … Continue reading »

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Podzemí

Červen 1946

Ukázalo se, že jsme se mýlili. Hrubě mýlili. Naše zdroje naznačují, že sovětský protějšek, Projekt 303, byl mnohem úspěšnější než Operace Strangle. To je vážný důvod k obavám. Ačkoli my máme ‚bombu‘, Sověti musí mít přístup k technologiím, se kterými jsme se ještě nesetkali. Naše informace o těchto věcech jsou přinejlepším útržkovité. První linie pro … Continue reading »

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Červen 1946

Eine Aufgabe

Malá kavárna na Friedrichstrasse, u stolku muž čtoucí noviny. Ze zapálené cigarety odložené v popelníku stoupá pentlička kouře. Ein Mann, eine Zeitung und eine Zigarette. A já mám už od dveří pocit, že bych udělal nejlépe, kdybych se otočil na podpatku a zmizel.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Eine Aufgabe

Září 1947

Zdá se, že Reserve Police Agency je ve výkonu svých povinností výrazně úspěšná, ale přesto máme vážné obavy ohledně cest, které otvírá pro sběr informací a infiltraci. Byli bychom hloupí, kdybychom si mysleli, že soudruzi ze sovětské rozvědky neuvažují podobně jako my.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Září 1947

Zvrácená technologie

„Vešli jsme do bunkru, kousek na jih od kanálu Landwehru. Byl hluboko, opravdu hluboko. Muselo to být několik desítek metrů, než jsme se dostali k místnostem. Plukovník Whittington chtěl, abychom se dostali tam a zase pryč než Rudí zjistí, že jsme tam byli, říkal, že nemůže zaručit naše bezpečí, pokud nás chytí nějací Koněvovi nebo … Continue reading »

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zvrácená technologie

Březen 1948

Říká se jim GK-11, ‚Státní výbor 11‘. Typicky sovětské, pojmenovat je tak nevinně a banálně. Víme, že mají přímé spojení ke Stalinovi, možná, že dokonce nevede přes Beriju. Jeden z našich zdrojů odhalil, že u řeky Pripjať na Ukrajině se děje něco velkého.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Březen 1948