browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Východ versus Západ

Posted by on Červen 18, 2011

Přestože je pohyb mezi sovětským, americkým, britským a francouzským sektorem Berlína stále relativně volný a snadný, rozdíly mezi Východem a Západem nabývají na hmatatelnosti.

Relativní blaho okupačních sil v Západních sektorech, stejně jako jejich kulturně a ekonomicky rozdílné přístupy jsou ostrým kontrastem ke strohé, utlačované atmosféře sovětské zóny. Rozdíly ještě podtrhuje dvojí měna, která se ve městě používá. V Západním Berlíně je zákonným platidlem německá marka, zatímco na Východě se používá Ostmarka. Návštěvníci Východního Berlína jsou povinni si vyměnit německé marky za ostmarky v kurzu 1:1. Na černém trhu tento kurz odpovídá 5:10 ostmarek za německou marku – taková je poptávka východních Berlíňanů po tvrdé měně.

Berlínský letecký most jen přispěl k dalšímu rozdělení oblastí. Zatímco SSSR si myslel, že bude moci Západní Berlín vyhladovět až do kapitulace a šikanovat Západní síly, logistický počin tak nebývalý jako letecký most však jejich záměry zmařil.

Západní Berlíňané prožívali nějakou dobu těžké časy, občas byli dokonce nuceni kupovat nezbytnosti z Východního Berlína. Ale přes to všechno se jim podařilo přežít a prospívat. Jak pokračují přestavby, Západní Berlín stále více vibruje životem a energií, zatímco Východní Berlín je stále nudnější, šedivější a potlačovanější.

Comments are closed.